gaasikatel või soojuspump-energiastuudio

Gaasikatlal on soojusvaheti, mis on gaasi põlemiskambris. Kui vesi läbib soojusvaheti, siis antakse põleva gaasi soojuseenergia üle veele ja soojusvaheti on nii tõhus, et umbes 90% gaasi energiast lisandub vette.

Soojuspumbad kasutavad küll töötamiseks elektrit, kuid tänu soojuspumba tehnoloogiale võib tarnitud soojust olla 300% kuni 500% rohkem võrreldes elektriküttega. Soojuspumba kasutegur on tuntud kui jõudluskoefitsient (CoP), mis on kasutatud elektrienergia koguse ja toodetud soojuse suhe.

Näiteks kui soojuspump kasutab 1 kWh elektrit ja toodab 3 kWh soojust, siis CoP on 3 või seda võib nimetada ka 300% kasuteguriks. Selle tõhususe saavutamiseks ja arvutamiseks kasutatakse palju tegureid ja palju erinevaid valemeid, mistõttu on oluline täpselt teada, mida peaksite oma tulevaselt või olemasolevalt süsteemilt alternatiividega võrdlemisel kasutama.

Kokkuvõtteks – Gaasikatlaga võrreldes on soojuspump 300-500% efektiivsem olevnevalt soojuspumbast ja energiakandja liigist (õhk-õhk-, õhk-vesi- või maasoojuspump)

Kas soojuspump on kallim kui gaasiboiler?

Soojuspumba hinnad ilma paigalduse ja lisavarustuseta algavad 3900€ (koos km’ga). Suuresti määrab siiski soojuspumba paigalduse juures rolli soojuspumba paigaldamisega seotud kulutused ja torutööd. Olenevalt paigaldusest ning lisavarustusest on keskmine hind terviklahendusele kuni 150m2 eramule 9000-9500€ õhk-vesi soojuspumba näitel. Maasoojuspumba paigaldamise puhul (150m2 eramu) peab arvestama umbes 12000-15000€ investeeringuga (koos maakontuuriga) ja rohkemgi, kui paigaldada energiapuurkaevudega.

Tavaline kombineeritud gaasikatel maksab olenevalt margist ja mudelist 1000–2000€. Paigaldamine maksab veel umbes 1000€, mis teeb gaasiboileri lihtsa väljavahetamise eest 2000–3000€.

Kokkuvõtteks – gaasikatla alginvesteering on kindlasti odavam, kui soojuspumbal. Siinkohal peab aga arvestama energiasõltumatust tarnitavast energiakandjast (gaas) ning kasvavast gaasi hinnast. Soojuspumba puhul on vajalik küll elektrienergia, kuid selle asendamine või selle puudumine on väga vähetõenäoline tänapäevastes tingimustes. Samuti on soojuspump märgatavalt energiatõhusam, mis omakorda tähendab linnastunud piirkondades oluliselt puhtamat õhukvaliteeti.

soojuspumbad-maaküte-maasoojuspump-õhk-vesi

Kumba on odavam kasutada, kas soojuspumpa või gaasiboilerit?

Kuna soojuspumbad töötavad elektriga ja boiler põletab gaasi, tuleb jooksvate kulude võrdluses arvestada iga kütuse ühikukulu. Elekter maksab 12-30 senti kWh kohta, olenevalt sellest, millise hinnastusmudeliga olete liitunud ja maagaas on vahemikus 28-52 senti kWh kohta (börispakett).

See tähendab, et ainuüksi rahaliste kulude pealt vajaks soojuspumba CoP vahemikku 3–5 või teisisõnu, selle efektiivsus oleks 300–500%. Elektrikulu ja gaasi maksumuse muutudes muutub ka see arvestus. Samuti peate olema kindel, et süsteem tõepoolest saavutab näidatud tõhususe.

Kokkuvõtteks – üks on siiski kindel. Energia hind tõuseb jätkuvalt ning elektri- ja gaasihinna vahe on vähenemas jõudsasti. Hetkel paistab, et gaasilt soojuspumbale üleminek on igati mõttekas, kuna energiakulu kasvades muutuvad numbrid kindlasti soojuspumpadele veel soodsamaks.

Ideaalsetes tingimustes suudab soojuspump edastada 300 protsenti rohkem energiat, kui ta tarbib. Seevastu kõrge efektiivsusega gaasiahi on umbes 85 protsenti efektiivne. Soojuspumbad töötavad elektriga, nii et saate oluliselt säästa kütusekulu.

Tekkis küsimusi? Võta meiega ühendust ja leiame sobiva lahenduse.

tere@energiastuudio.ee
+372 5333 5761