Soojuspumbaga säästad aega ja raha

Soojuspump on maja süda, mis annab mugava ja hubase kodusoojuse, kuid õige ja sobivaima leidmine võib tihtipeale korraliku peavalu tekitada.

Pumba tööpõhimõte

Pump annab meile võimaluse tegeled asjadega, mis elus olu olulised, näiteks veeta kvaliteetaega perega lauamänge mängides. Tegemist on täisautomaatse lahendusega, mis ei vaja omaniku poolt mingisugust sekkumist, et tuba soe oleks ja kraanist voolaks mõnusalt soe tarbevesi. Kuna enamus energia saadakse loodusest, on see siis maapõuest või otse õhust, on tegemist ka väga keskkonnasäästliku küttelahendusega. Tänapäeva kiires maailmas on aeg meile kõige kallim ja soojuspumbaga aega endale juurde saabki.

Soojuspumba tööpõhimõte

Soojuspump on seadeldis, mis kannab soojusenergiat madalama temperatuuriga keskkonnast kõrgema temperauuriga keskkonda. Jahedamast keskkonnast kantakse energia külmaaine (soojuskandja) abil köetavasse keskkonda. Kütteks kasutatakse välisõhu, maapinna, veekogude, puurkaevude jm energiat. Külmikud töötavad samal põhimõttel, kuid vastupidiselt eemaldades soojust.

Soojuspumba eelised

 1. Madalaimad ülalpidamiskulud
  Soojuspumpasid on oluliselt soodsam pidada kui põlemise põhimõttel ülesehitatud süsteeme. Lisaks, mida efektiivsemalt on süsteem üles ehitatud, seda suurem on ka pikaajaline kokkuhoid. Hoolimata sellest, et paigaldamiskulud võivad tunduda suuremad võrreldes muude kütteliikidega, võib selline investeering aastas palju kokku hoida.  
 2. Lihtne hooldada  
  Soojuspumbad ei vaja regulaarset tähelepanu, kuid aastas korra oleks mõistlik kutsuda spetsialist, kes süsteemi üle vaatab ning vajalikud hooldustööd teostab. Selliselt tagab süsteem pikkadeks aastateks muretu, mugava ja säästiliku sisekliima.  
 3. Turvaline 
  Soojuspumbad on turvalisemad kui teised küttesüsteemid, milles kasutatakse näiteks õli või elavat tuld. 
 4. Väiksem süsinikureostus 
  Soojuspumbad vähendavad sinu ja sinu elamise süsinikujälge, lisaks on nad efektiivsed energia soojuseks muundajad.  
 5. Võimaldab jahutust 
  Palavatel perioodidel on võimalik soojuspumpade tööpõhimõtet teisipidiseks keerata ehk kasutada ka jahutamisel.
 6. Pikk kasutusiga 
  Soojuspumba eluiga võib olla kuni 50 aastat, keskmiselt jääb see siiski 15-20 aasta kanti, sest teatavate probleemide esinemisel on pumba väljavahetamine kiirem ja lihtsam viis kui selle parandamine. Soojuspumbad on sellest hoolimata väga stabiilsed ja kindlad soojusallikad.  
 7. Riiklikud toetused 
  On olemas meetmeid toetuse aitamaks omanikel nende elamuid rekonstrueerida. Toetuse eesmärk on väikeelamute energiatõhususe ja parema sisekliima saavutamine, energiakulude vähendamine ning taastuvenergia kasutuselevõtu soodustamine.

Liiga võimsa soojuspumbaga kaasnevad põhjendamatult suuremad püsikulud ja liiga väike soojuspump võib lisaks suurtele kuludele ka külmemate ilmade korral kodu külmaks jätta.

Soojuspumpade jaotus

Levinumad soojuspumbad on

 • Maasoojuspump
  Maasoojuspump ehk maaküte kasutab maapinda salvestunud päikeseenergiat. Peamiselt kasutatakse nelja erineva allikaga maakütte lahendust, kus energiat kogutakse pinnasest (maakollektor), põhjaveest (puurkaevud), veekogust (tiigid, järved) või soojuspuuraugust (energiakaev). Levinuim ja enamasti ka soodsaim on horisontaalne maakollektori paigaldus.
 • Õhk-vesi soojuspump
  Õhk-vesi soojuspump on parim lahendus kliendile, kes soovib küttelahenduses kasutada soojuspumpa, kuid pole võimalik olemasolevat krunti maasoojuspumba rakendamiseks kasutada. Õhk-vesi-tüüpi soojuspump kasutab sooja tootmiseks ära välisõhku salvestunud soojusenergiat.
 • Õhk-õhk soojuspump
  Õhksoojuspump koosneb kahest osast. Kompressoriga välisosaga võtab välisõhku salvestunud soojusenergiat ning transpordib selle pumba siseosasse, kust puhutakse kogutud soojus ventilaatori ja suunajate abil ümbritsevasse õhku laiali. Erinevalt õhk-vesi tüüpi soojuspumbast pole õhk-õhk soojuspumbaga võimalik soojendada tarbevett ega kütta vesiradiaatoreid.

Järjest enam eelistatakse täislahendusi, kus ühte süsteemi on koos töötama pandud nii ventilatsioon, küte, jahutus kui ka päikesepaneelid.

Soovid muuta oma kodu paremaks? Alustame!

Aitame sul muuta oma kodu hubasemaks ning säästa läbi parimate energialahenduste.


Korduma kippuvad küsimused

Millal on kõige õigem aeg sisekliima lahenduste peale mõtlema hakata?

Mõelda võib sellele kogu aeg, kuid enne tegutsema hakkamist tuleks kindlasti spetsialistidega nõu pidada, kuna erinevaid siseklimalahendusi on palju ja nende vahel valida on keeruline, kui erialaseid teadmisi napib.

Miks võiks üldse kaaluda mõnd sisekliima lahendust, kui näiteks vana radiaator veel toimib ja tuba on soe?

Tehnika areneb äärmiselt kiires tempos, mistõttu efektiivsuse näitajad on oluliselt muutunud, kui võrrelda neid nende näitajatega, mis olid kümme aastat tagasi. Jah, vana radiaator hoiab maja endiselt soojana, kuid kas ka efektiivselt? Tänapäevased seadmed kulutavad küttele palju vähem energiat, mis väljendub otse igakuistes püsikuludes.

Milliseid võimalusi tänapäeval selles valdkonnas siis pakutakse?

Järjest rohkem ja rohkem eelistavad inimesed sisekliima täislahendusi, kus ühte süsteemi on koos töötama pandud nii ventilatsioon, küte, jahutus kui ka päikesepaneelid. Sellised lahendused tagavad minimaalsed püsikulud maksimaalse mugavuse juures.

Eraldi võime välja tuua näiteks õhksoojuspumba, maasoojuspumba… Valik on tänaseks juba väga suur. Kuidas siis see kõige õigem lahendus valida? Millega arvestama peaks? Esimesena mõeldakse kindlasti sellele, et milline küte mugavam ja rahaliselt säästlikum oleks. Mis aga tegelikult esimesena läbi mõelda tuleks?

Oleme näinud, kui kiputakse rutakalt ostma kõige odavamat, sealjuures veendumata, et see seade üldse on võimeline soovitud hoone ära kütma. Õige valik tuleks teha koos eriala spetsialistiga, kes suudab ühe või teise lahenduse plussid ja miinused välja tuua. Kõige olulisem on arvestada seda, et soojuspump oleks õige võimsusega, sest liiga võimsa soojuspumbaga kaasnevad põhjendamatult suuremad püsikulud ja liiga väike soojuspump võib lisaks suurtele kuludele ka külmemate ilmade korral kodu külmaks jätta. Kindlasti mitte vähem tähtis on näha suurt pilti ehk siis kuidas erinevad eriosad omavahel koos töötama ja teineteist täiendama peaksid. Kõige õigem oleks enne suuremaid investeeringuid alustada eriosade projekteerimisest, et saaks paberil kõik läbi mõelda ja arvutada. Meie arvutame alati välja maja soojuskoormuse, mis välistab võimaluse eksida soojuspumba võimsuse valikul.

Kui soojuspumpadest lähemalt rääkida, siis mis nende eelis teiste kütteliikide ees on?

Soojuspumbad on teadupärast kõige efektiivsemad ja säästlikumad küttelahendused. Kindlasti ei saa siinkohal märkimata jätta, et mugavus mängib suurt rolli nende lahenduste juures. Soojuspump on täisautomaatne ning ei vaja sekkumist muul moel, kui kord aastas lasta spetsialistil süsteem ära hooldada.

Kui palju aitab soojuspump säästa?

Sõltub, millega võrrelda. Kui võrrelda näiteks elektriküttega, siis on sääst mõnel juhul isegi 80% ja rohkemgi. Muude liikidega on raske otsest säästu arvutada, sest inimlik faktor (puudega kütmine) on erineva hinnaga. Kuna soojuspump on täisautomaatne, siis muidu kütmisele kuluva aja saate nüüd kasulikumalt ära kasutada – aeg on meil kõigil väga kallis ja seda tagasi ei saa.

Kas võib öelda, et ennekõike sobiks soojuspump majja, kus muidu köetakse puudega?

Ennekõike sobib soojuspump elamispinale, mille elanikud väärtustada vaba aega ja madalaid kulusid.

Natukene juba mainisime, aga milliseid soojuspumpasid tänapäeval siis pakutakse?

Enamlevinumad on maasoojuspump , õhk-vesisoojuspump ja õhk-õhk soojuspump.

Mis nende vahe on peale selle, et näiteks maasoojuspump on rahvakeeli teada kui maaküte, mis paigaldatakse maa alla, teised aga läbi seina?

Maasoojus ja õhk-vesi on sarnase tööpõhimõttega. Energia saadakse maa seest või õhust ning läbi soojuspumba antakse edasi veele, mis omakorda soojendab kas põrandakütet või radiaatoreid. Õhk-õhk soojuspump saab samuti oma energia õhust, kuid puhub selle läbi soojuspumba ruumi. Selle lahendusega ei ole võimalik põrandaid ega radiaatoreid soojendada.

Millele tasuks kindlasti mõelda, kui soojuspumpa valima hakatakse?

Tasuks endale selgeks teha, et investeering tehakse pikaks ajaks (ca 20 aastat) ja ei ole mõtet kohe kiiresti otsust langetada. Mõistlik on ennast põhiasjadega kurssi viia, mida soojuspumpade puhul võrrelda ja loomulikult kaasata spetsialist, kellel on selles valdkonnas pikem kogemus ja lai silmaring.

Kuna soojuspump võib jääda seinale või ruumi aastakümneteks, siis kuidas tänapäeval tootjad sellega arvestavad, et need sobituks kodu sisedisainiga?

Selles vallas käib pidev arendus ja edusammud on vägagi meeldivad. Korralik soojuspump on juba vaiksem kui tavaline külmkapp, seega ei pea muretsema, et see väga suurt müra teeks. Samuti on paljud tootjad suurt rõhku pannud disainile, et soojuspump ei peaks välimuse tõttu olema kusagil pimedas nurgas, vaid selle võib väga edukalt kokku integreerida teiste kodumasinatega.

Maasoojuspumpa ilmselt inimene, kes seda kunagi varem teinud ei ole, ise paigaldama hakata päris ei saaks, aga kas õhksoojuspumba paigaldamisega saaks inimene ka ise hakkama?

Me ei oska kõigi eest rääkida, kuid kindlasti on seda mõistlik tellida ettevõttest, kellel on selles vallas igapäevane kogemus olemas. Aastate jooksul oleme näinud igasuguseid „huvitavaid“ paigaldusi, mis on olnud tarvis ümber teha, et soojuspump töötaks nii nagu tehase poolt ette antud on. Algne sääst odavama paigaldusega ei pruugi ennast ära tasuda, kui see hiljem ümber tuleb teha.

Kui soojuspump on nüüd paigas, siis kuidas edaspidi selle eest hoolt kanda tuleks?

Meie soovitus on koduseid sisekliimaseadmeid ikkagi kord aastas hooldada lasta. Kõik mis liigub, see kulub ja regulaarselt hooldatud seadmed teenivad teid kindlasti kauem, kui hooldamata seadmed. Jällegi praktikast näited, kus hooldamata süsteemil on palju kõrgemad püsikulud, kui hooldatud süsteemil: piisab, kui nii lihtsad asjad nagu filtrid on mustad ja kohe peabki seade palju rohkem energiat kasutama.

Järjest rohkem eelistatakse sisekliima täislahendusi.

Küsi hinnapakkumine

Click or drag files to this area to upload. You can upload up to 5 files.
Lisa dokumendid (max suurus 2GB)

Soovid olla kursis valdkonnapõhiste uudistega?

TELLI meie uudiskiri!

Ära muretse, ka meile ei meeldi spämm. Sa saad alati uudiskirjast loobuda.

Liitu uudiskirja saajatega

* kohustuslikud väljad